Adres: ul. Plac Uniwersytecki 3 96-130 Głuchów 

Głuchowskie Wesele

 

DZIAŁO SIE, OJ DZIAŁO SIE ...

 

Aby wychować człowieka twórczego, otwartego, świadomego, pewnie poruszającego się po świecie wartości, ważne jest kształtowanie tożsamości regionalnej. Zasadniczym warunkiem zachowania własnej kultury i jej trwania jest przekaz dziedzictwa kulturowego.

         Założeniem projektu „ Wesele głuchowskie”  było ukazanie młodzieży  bogactwa tkwiącego w kulturze, zwyczajach, tradycjach. Celem projektu było stworzenie młodzieży  możliwości bezpośredniego i aktywnego uczestnictwa w lekcjach folkloru, kształtowanie tożsamości kulturowej poprzez stwarzanie warunków do poznawania tradycji i sztuki ludowej własnego regionu. 

 

Uwieńczeniem projektu ”Wesele głuchowskie” była rekonstrukcja obrzędu weselnego.

 

          Przygotowanie obrzędu wymagało zaangażowania ponad dwudziestu uczniów, którzy przez kilka tygodni wytrwale ćwiczyli tańce, przyśpiewki ludowe.

 

      14 lutego 2015 roku mieszkańcy Głuchowa, mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście byli świadkami i uczestnikami niecodziennego wydarzenia. Tradycyjne przyśpiewki i skoczne tańce, państwo młodzi i drużbowie w pięknych, ludowych strojach - właśnie tak wyglądała inscenizacja tradycyjnego wesela głuchowskiego podczas spotkania w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie.Specjalnie na ten dzień sala gimnastyczna szkoły przemieniła się w pięknie ustrojoną i pełną gości czekających na przybycie weselników wiejską chałupę wyposażoną w stare sprzęty i naczynia.

 

   „Skowroneczek śpiewa, dzień się rozwidniewa , Kasieńka się stroi, męża się spodziewa..” - tą przyśpiewką dano znać, że wesele czas zacząć.

 

Kilkunastu weselników, w których role wcielili się uczniowie klasy pierwszej i drugiej Technikum, przez ponad pół godziny przypominało, jak to za dawnych lat bawiono się na wiejskich weselach. Były więc tradycyjne polskie tańce – polka, oberek, chodzony, był i dawny poczęstunek – kołacze z serem, baby drożdżowe, chleb  ze smalcem, żur, kapusta z grochem oraz kiełbasa, kaszanka i inne wyroby wędliniarskie.

 

         

 

        Na szczęście wciąż wiele jest osób, które pamiętają wiejskie wesela, jakie odbywały się przed laty. W wielu kwestiachkorzystaliśmy z doświadczenia pań  pani  Cecylii Jareckiej, pani Stefanii Zając, pani Zofii Matysek i pani Marii  Wiosnowej.

 

        

 

Wiele osób obecnych na spotkaniu pamiętało obrzęd weselny przygotowany i wystawiony przez rodowitych mieszkańców Głuchowa: państwa Majchrów i grupę osób, członków znanego nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami zespołu „Głuchowiacy”.

 

       

 

      To dzięki nagraniom, udostępnionym nam przez pana Edwarda Majchra oraz przekazywanym często z pokolenia na pokolenie tekstom  weselnych przyśpiewek  i pieśni towarzyszących weselu mógł powstać nasz scenariusz.

 

      Pięknie ustrojona chłopska chata to efekt pracy uczniów biorących udział w warsztatach bibułkarstwa. Uczniowie wykonywali różne kwiaty: róże, astry i maki. Dzięki tym warsztatom uczniowie mieli możliwość poznać dawne rękodzieło ludowe oraz wykazać się swoimi zdolnościami i pomysłowością.

 

 

 

Po prezentacji obrzędu przyszła pora na występy okolicznych zespołów ludowych, które wykonały pieśni i przyśpiewki weselne.

 

Jako pierwszy wystąpił zespół „ Głuchowiacy”.

 

Opiekunami zespołu są: pani Elżbieta Cichowicz i pan Krzysztof Kacprzyk.

 

Głuchowiacy - to zespół wokalno-instrumentalny, który powstał w listopadzie 2013 roku.

 

W skład grupy wchodzą uczniowie ze Szkół Podstawowych w Głuchowie i Wysokienicach oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum w Głuchowie. Obecnie zespół liczy 35 osób.

 

Następny występ należał do Ludowego Zespołu Obrzędowego „ Wilkowianie”.

 

Koordynatorem zespołu jest pani Zofia Sujka. Zespół powstał w 1994 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach. Zespół podczas kolędowania oraz dożynek powiatowych występował w wielu miejscowościach, m.in. w Przedborzu, w Łodzi, Głownie, Kwidzyniu. Członkowie zespołu zdobyli wiele nagród i wyróżnień.

 

Zespół wykonał cztery pieśni i przyśpiewki weselne: „Jechaliśmy drogą”, „Dwanaście listeczków”, „Wczoraj była u pszenicy”, „Co ja zrobiłem, że się ożeniłem”.                                              

 

Zespół „Relaks” przybył do nasz Białynina wraz z  koordynatorem panią Zofią Lesiak.

 

Zespół istnieje już 45 lat, założycielem zespołu był pan Tadeusz Łęczycki.

 

Podczas konkursu członkowie zespołu Relaks wykonali trzy pieśni weselne: „Pod borem sosna”, „Oj lecie, lecie”, „Jak na bryczkę wsiadła”.

 

Jako ostatni wystąpił zespół..” Pod różą”.Koordynatorem zespołu jest pani Barbara Mandzińska. Zespół działa od czterech lat, śpiewa utwory ludowe, patriotyczne, kolędy. Bierze udział w etnokabaretach w Mińsku Mazowieckim i w Karniewie. Zespół liczy 10 osób.

 

Repertuar  zespołu podczas  konkursu to: dwie przyśpiewki i dwie pieśni weselne:

 

„Smutna Kasiunia” i „Błogosławieństwo”.

 

Nagrody tegorocznego festiwalu zostały przyznane zgodnie z regulaminem konkursu.

 

Uczniowie biorący udział w obrzędzie ludowym ,, Wesele głuchowskie”

 

dziewczęta:

 

1. Martyna Murgrabia

 

2. Magdalena Nowak

 

3. Ewelina Pońska

 

4. Małgorzata Kośla – Panna młoda

 

5. Magdalena Dyśko

 

6. Milena Stoczyńska

 

7. Kamila Świerczyńska

 

8. Agata Czapnik

 

9. Patrycja Fastyn

 

10. Marzena Świderek

 

11. Magdalena Kamińska – gospodyni ( matka )

 

chłopcy:

 

1. Michał Jochym

 

2. Jarosław Kwiatkowski

 

3. Tobiasz Kowalczyk

 

4.Daniel Lechowski – gospodarz ( ojciec )

 

5. Piotr Koczywąs

 

6. Daniel Kowalczyk

 

7. Jan Śmieszek

 

8. Adam Dąbrowski

 

9. Piotr Białkowski

 

10. Arkadiusz Kordala – Pan młody